Lesnická práce, těžební práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací, kácení rizikových stromů, Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí

Lesnická práce, těžební práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací, kácení rizikových stromů
Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Lesnická práce, palivové dřevo

 

Adresa:

Pavel Košťál, Výprachtice č.p. 136

561 34 Výprachtice [mapa]

 

Mobil: +420 736 104 880 - les
Mobil: +420 736 19 00 19 - dřevo

E-mail: p.kostal@centrum.cz

Těžební práce, lesnická práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací, kácení rizikových stromů, Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí Prodej palivového dřeva, dřevo do krbu, lesnická práce, těžba dřeva, Pavel Košťál, Výprachtice č.p. 136, 561 34 Výprachtice Těžební práce, lesnická práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací, kácení rizikových stromů, Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí
Lesnická práce, ceník prací, těžební práce, pěstební činnost, výkup dřeva, kácení rizikových stromů, Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí

Menu

Lesnická práce, těžební práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací

Těžební práce, lesnická práce

 

Lesnická práce, těžební práce, pěstební činnost, výkup dřeva, ceník prací, ..
Výprachtice, Lanškroun, okres Ústí nad Orlicí, Orlické hory

Těžební práce


Těžební práce - kácení

Zákazníkům se staráme o celé lesní porosty, přičemž spolupracujeme s revírníkem pro danou oblast. Majitelům lesa doporučujeme vyzvednout osnovy pro daný les na životním prostředí. V těchto osnovách jsou psané plánované těžby, prořezávky, či probírky, předpokládané množství dřevní hmoty.
Při naší práci se vždy snažíme, aby zákazník neprodělával, ale vydělával !

 
Předmýtní těžba

Je-li les dospělý, zralý ke kácení, je vhodné si těžbu naplánovat a již několik let před těžbou provést předmýtní těžbu. Při takové těžbě se vykácejí slabší stromy, nebo stromy, jejichž kmeny nejsou tak cenné. Stát se nechávají cíloví jedinci, pěkné, rovné a vysoké stromy. Díky tomuto se les prosvětlí, cíloví jedinci budou dostávat více živin a díky prosvětlení se lépe uchytí nový nálet mladých stromků. Po pár letech je les výborně připravený na těžbu, ze které bude mít majitel výdělek a také je díky náletu již mírně zalesněný, po těžbě pak stačí jen pár stromků dosadit.

 
Mýtní těžba

Je dobré kácet les ve správný čas, tedy ne moc brzy, ani ne moc pozdě. Jakmile les dosáhne mýtního věku a stromy jsou pěkně vzrostlé, pak nemá cenu na něco čekat. Je tu mnoho faktorů, které mohou les znehodnotit. Například kůrovec, vichřice vám udělají v porostu hodně škody, takové dřevo velmi ztrácí svou hodnotu. Příliš staré stromy již bývají zasažené hnilobou, tedy jsou také pro zpracování na pile nevhodné. Proto doporučujeme vždy ve spolupráci s revírníkem těžbu naplánovat včas.

 
Les zasažený kůrovcem

Kůrovec patří k přírodě a těžko se ho někdy zbavíme. Pro majitele lesa ovšem může být velkou finanční ztrátou. Stromy v lese rostou desítky let, než se dopracují do mýtního věku a pokud například 70tiletý porost napadne kůrovec, tento les se j iž v mnoha případech mýtního věku nedožije. Co můžeme udělat, je zabránit tomu, aby se kůrovec šířil po okolním porostu. V této záležitosti musíme poděkovat našemu revírníkovi, který pravidelně lesy obchází a jakmile najde zasažené stromy, posílá dopis s upozorněním. My pak jen musíme co nejrychleji zasaženou oblast vykácet, a kmeny co nejrychleji odvézt z lesa pryč. Někdy může jít jen o skupinku 5ti stromů, někdy bohužel o plochu větší. Je třeba vykácet přímo zasažené stromy a k tomu přímo okolní stromy, ve kterých již kůrovec může být zavrtán, ale ještě nevidíme příznaky. Kmeny, zasažené kůrovcem, se dají také zpeněžit, bohužel výkupní cena je nižší, než cena zdravého kmenu. I tak bude majitel ve výdělku, nikoliv prodělku.

 
Polom v lese

Ať už je to silná vichřice, či moc těžký sníh, stromy v lese to občas nevydrží, hodně se ohnou, či zlomí. Porost s polámanými stromy je již narušený a je velmi potřebné jej zpracovat. Poškozené stromy již stejně nebudou růst, naopak jsou oslabené a většinou je velmi brzy napadne kůrovec, který se pak s radostí přesune do zdravého porostu. Dalším důvodem, proč neotálet se zpracováním polomu, je výkupní cena dřeva. Kmeny, které již byly ohnuty a zlomeny, sice vykoupíme za nižší cenu, než zdravé kmeny, ovšem stále ještě budete ve výdělku. Pokud ovšem polom zpracujeme po několika měsících, je již dřevo znehodnocené a hodí se pouze na palivo, tedy za minimální cenu. Stejně jako u kůrovce ovšem zdůrazňujeme, že i v tomto případě bude majitel ve výdělku.

 
Prořezávky, probírky

Každý mladý les bývá velmi hustý. Je to dobře, pokud je mladý, protože díky tomu se stromky více táhnou do výšky. Ovšem pak přijde doba, kdy je třeba les proředit a vyřezat plevelné dřeviny, neboť větší stromky již potřebují více výživy, místa i světla, aby dobře rostly. Tato práce je náročná, vyřezané stromky se nechávají ležet v porostu. Zde majitel lesa vždy zaplatí dohodnutou cenu, ale do budoucna se mu tato investice určitě vyplatí! Při probírce staršího porostu (např. 30let) se můžou mladé kmeny použít na tyčovinu. Zpracování takových kmenů je sice velmi pracné, ale s námi se v tomto případě již dostáváte do výdělku. Při probírce i prořezávce z porostu vždy vyndáváme slabší jedince, menší, špatně rostlé, či křivé. Stát necháváme pěkné, vzrostlé a rovné stromy, u kterých je šance, že dorostou v krásné kmeny, v dospělosti vhodné na pilařské zpracování.


Objednejte si lesnické práce na čísla 736 104 880, nebo nám svůj předběžný zájem zašlete na e-mail: p.kostal@centrum.cz, budeme vás kontaktovat.

 

Těžební práce, lesnická práce

Prodej palivového dřeva, dřevo do krbu, lesnická práce, těžba dřeva, Výprachtice, Lanškroum, okres Ústí nad Orlicí